Image for LT-1511-604-024 is not available
LT-1511-604-024
DigiKey Part Number
432-LT-1511-604-024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT-1511-604-024
Description
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPST Panel Mount
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
18.16mm
Series
Illumination
Illuminated
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type
Panel Mount
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Circuit
Bushing Thread
15/32-32
Switch Function
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
15A (AC/DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
28 V