GMC02CG101J16NT
DigiKey Part Number
4713-GMC02CG101J16NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC02CG101J16NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC02CG101J16NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC02CG101J16NT
Description
CAP0201 COG 100PF 5% 16V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)