CHV1206N1K0123KXT
DigiKey Part Number
4713-CHV1206N1K0123KXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CHV1206N1K0123KXTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CHV1206N1K0123KXTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1206N1K0123KXT
Description
HVCAP1206 X7R .012UF 10% 1KV
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.012 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)