CHV0603N250200FCT
DigiKey Part Number
4713-CHV0603N250200FCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CHV0603N250200FCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CHV0603N250200FCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0603N250200FCT
Description
HVCAP0603 COG 20PF 1% 250V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)