RF292A2PEGDP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 24
In Stock: 25
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
RF292A2PEGDP
DigiKey Part Number
708-RF292A2PEGDP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292A2PEGDP
Description
CONN 2.92MM P FLNG MNT 2HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RF292A2PEGDP Models
Frequency - Max
40 GHz
Connector Type
Plug, Male Pin
Contact Termination
Solder
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V