CNY17-1-060E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Isocom Components 2004 LTD
In Stock: 271
Datasheet
Similar
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 1.868
Datasheet
In Stock: 882
LITEON
In Stock: 961
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Isocom Components 2004 LTD
LITEON
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 377
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-DIP
CNY17-1-060E
DigiKey Part Number
CNY17-1-060E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNY17-1-060E
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Max)
70V
Manufacturer
Broadcom Limited
Current - Output / Channel
150mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
300mV
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
40% @ 10mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
80% @ 10mA
Package / Case
6-DIP (0.300", 7.62mm)