SRP2010TMA-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP2010TMA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP2010TMA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP2010TMA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2010TMA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 2.3A 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 2.3 A 150mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
42MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2.65A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)