SMLJ160CA
DigiKey Part Number
SMLJ160CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ160CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ160CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLJ160CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V