SMCJ440CA
DigiKey Part Number
SMCJ440CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ440CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ440CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ440CA
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
713V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ440CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
440V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
492V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
713V