SMCJ220A
DigiKey Part Number
SMCJ220ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ220ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ220ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ220A
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
356V Clamp 4.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ220A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
246V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V