SMBJ110A
DigiKey Part Number
SMBJ110ABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ110ABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ110ABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ110A
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 3.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ110A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V