SDR0403-5R6ML is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 260
Datasheet
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 100mOhm Max Nonstandard
SDR0403 Series
SDR0403-5R6ML
DigiKey Part Number
SDR0403-5R6MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0403-5R6MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0403-5R6MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0403-5R6ML
Description
FIXED IND 5.6UH 1.6A 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SDR0403-5R6ML Models
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Q @ Freq
28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A