PM5022S-151M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 496
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Similar
Eaton - Electronics Division
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 293mOhm Max Nonstandard
PM5022S-151M
DigiKey Part Number
PM5022S-151M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5022S-151M
Description
FIXED IND 150UH 1.3A 293 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM5022S-151M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
293mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.732" L x 0.602" W (18.60mm x 15.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)