CRL2512-FW-R560ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.111
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
560 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
CRL2512-FW-R560ELF
DigiKey Part Number
CRL2512-FW-R560ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRL2512-FW-R560ELF
Description
RES 0.56 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRL2512-FW-R560ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)