CRL0805-JW-R150ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 3.441
Datasheet
Upgrade
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
CTS Resistor Products
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
150 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
CRL0805-JW-R150ELF
DigiKey Part Number
CRL0805-JW-R150ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRL0805-JW-R150ELF
Description
RES 0.15 OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRL0805-JW-R150ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)