CRL0805-FW-R150ELF
DigiKey Part Number
CRL0805-FW-R150ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRL0805-FW-R150ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRL0805-FW-R150ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRL0805-FW-R150ELF
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRL0805-FW-R150ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)