CD214L-T7.5CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11.223
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.972
Littelfuse Inc.
12.9V Clamp 232.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T7.5CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T7.5CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T7.5CALF
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T7.5CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
232.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V