CD214B-T7.5CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 8.849
Littelfuse Inc.
In Stock: 24.513
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
12.9V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T7.5CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T7.5CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T7.5CALF
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T7.5CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V