3269P-ES2-201G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 448
In Stock: 58
200 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
3269P-ES2-201G
DigiKey Part Number
3269P-ES2-201G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269P-ES2-201G
Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
200 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%