2100HT-100-H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 109
Datasheet
10 µH Shielded Toroidal Inductor 9.9 A 12mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
2100HT-100-H
DigiKey Part Number
M1285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2100HT-100-H
Description
FIXED IND 10UH 9.9A 12 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
2100HT-100-H Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.860" Dia (21.84mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.450" (11.43mm)