SP400-0.007-AC-1212
DigiKey Part Number
BER383-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP400-0.007-AC-1212
Description
THERM PAD 304.8MMX304.8MM W/ADH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 304.80mm x 304.80mm Square Adhesive - One Side
Category
Material
Silicone Rubber
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Adhesive - One Side
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Thermal Resistivity
1.13°C/W
Type
Pad, Sheet
Thermal Conductivity
0.9W/m-K
Shape
Square
Shelf Life
6 Months
Outline
304.80mm x 304.80mm
Storage/Refrigeration Temperature
41°F ~ 86°F (5°C ~ 30°C)
Thickness
0.0070" (0.178mm)