PSK-40E-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 57
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 2.67A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
PSK-40E-15
DigiKey Part Number
179-PSK-40E-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-40E-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-40E-15 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
90%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
6-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.14" L x 2.14" W x 1.04" H (54.4mm x 54.5mm x 26.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.67A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
40 W
Load Regulation
±1%