CFM41S150-E
DigiKey Part Number
2034-CFM41S150-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM41S150-E
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 2.67A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
6-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.14" L x 2.14" W x 1.04" H (54.4mm x 54.5mm x 26.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2.67A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
40 W