EPSA120200U-P6P-SZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
GlobTek, Inc.
Image for EPSA120200U-P6P-SZ is not available
EPSA120200U-P6P-SZ
DigiKey Part Number
EPSA120200U-P6P-SZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPSA120200U-P6P-SZ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.15" L x 1.38" W x 2.11" H (80.0mm x 35.0mm x 53.6mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Power (Watts)
24 W