BDE-RFM204A-915
DigiKey Part Number
3707-BDE-RFM204A-915TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BDE-RFM204A-915
Description
RF TXRX MOD ISM<1GHZ PCB TH SMD
Customer Reference
Detailed Description
General ISM < 1GHz Transceiver Module 915MHz PCB Trace Surface Mount
Category
Sensitivity
-124dBm
Mfr
Antenna Type
PCB Trace
Packaging
Tray
Memory Size
128kB Flash, 20kB SRAM
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
5.4mA
RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
Current - Transmitting
13.4mA
Frequency
915MHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
50kbps
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C