A-TB500-TP08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-TP08 is not available
A-TB500-TP08
DigiKey Part Number
A-TB500-TP08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-TP08
Description
TERM BLOCK 8POS 45DEG 5MM PCB
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-TP08 Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Color
Gray
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
8
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V