A-CCS32-Z-SM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 2.998
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 6.868
Datasheet
3M
In Stock: 400
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 777
32 (2 x 7, 2 x 9) Pos PLCC Socket Tin Surface Mount
A-CCS32-Z-SM
DigiKey Part Number
AE7341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-CCS32-Z-SM
Description
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.050" (1.27mm)
Packaging
Bag
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Post
150.0µin (3.81µm)
Type
PLCC
Contact Material - Post
Phosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)
32 (2 x 7, 2 x 9)
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Termination Post Length
0.130" (3.30mm)
Contact Finish Thickness - Mating
150.0µin (3.81µm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps)
1 A
Mounting Type
Surface Mount
Contact Resistance
30mOhm