ADPL16000CATA+T
DigiKey Part Number
505-ADPL16000CATA+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADPL16000CATA+TCT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADPL16000CATA+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL16000CATA+T
Description
IC REG BUCK ADJ 0.4V 8TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 0.4mA 8-WFDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADPL16000CATA+T Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Output (Max)
53.4V
Part Status
Active
Current - Output
Function
Step-Down
Frequency - Switching
500kHz
Output Configuration
Positive
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
4.5V