LG T67F-R2S1-34-1-20-R18-Z-XX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 34.005
Datasheet
Green 572nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-PLCC
LG T67F-R2S1-34-1-20-R18-Z-XX
DigiKey Part Number
475-LGT67F-R2S1-34-1-20-R18-Z-XXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LG T67F-R2S1-34-1-20-R18-Z-XX
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
572nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia