WDD44P3C5AT70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for WDD44P3C5AT70 is not available
WDD44P3C5AT70
DigiKey Part Number
4306-WDD44P3C5AT70-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WDD44P3C5AT70
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C