PCD15S98S0T2C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for PCD15S98S0T2C is not available
PCD15S98S0T2C
DigiKey Part Number
4306-PCD15S98S0T2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCD15S98S0T2C
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C