HDC37S3000S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S3000S is not available
HDC37S3000S
DigiKey Part Number
4306-HDC37S3000S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S3000S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C