HDC37M3S5000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M3S5000 is not available
HDC37M3S5000
DigiKey Part Number
4306-HDC37M3S5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M3S5000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C