HDC37M3S0TS/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M3S0TS/AA is not available
HDC37M3S0TS/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC37M3S0TS/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M3S0TS/AA
Description
HDC37M3S0TS/AA
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C