HDC15S36S6000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15S36S6000 is not available
HDC15S36S6000
DigiKey Part Number
4306-HDC15S36S6000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S36S6000
Description
HDC15S36S6000
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C