GH10FSC0H16CE/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 10
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 10
Image for GH10FSC0H16CE/AA is not available
GH10FSC0H16CE/AA
DigiKey Part Number
4306-GH10FSC0H16CE/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GH10FSC0H16CE/AA
Description
GH10FSC0H16CE/AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Insert, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
600VAC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C