DD62S32S60TC is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S32S60TC is not available
DD62S32S60TC
DigiKey Part Number
4306-DD62S32S60TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S32S60TC
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C