AM4C05PCLA22000G
DigiKey Part Number
1818-AM4C05PCLA22000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AM4C05PCLA22000G
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 220V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 220VAC Coil Through Hole
Category
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
176 VAC
Packaging
Box
Must Release Voltage
33 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
cURus, UL
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1385VA, 140W
Coil Resistance
15 kOhms
Coil Current
14.7 mA