SWT-0.25-256 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amgis, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 1.593
Datasheet
256 µH Unshielded Toroidal Inductor 250 mA 2.2Ohm Radial, Horizontal (Open)
SWT-0.25-256
DigiKey Part Number
TE2085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWT-0.25-256
Description
FIXED IND 256UH 250MA 2.2 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.2Ohm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)