Image for PI85-110DC-M93G is not available
PI85-110DC-M93G
DigiKey Part Number
PI85-110DC-M93G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PI85-110DC-M93G
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VDC Coil DIN Rail
Category
Switching Voltage
250VAC, 24VDC - Nom
Mfr
Coil Current
4.4 mA
Series
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Must Operate Voltage
77 VDC
Mounting Type
Relay Type
Coil Voltage
Coil Resistance
25.2 kOhms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Base Product Number
Contact Rating (Current)
16 A