AOTF10T60P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 967
Datasheet
onsemi
In Stock: 753
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 1.235
IXYS
IXYS
N-Channel 600 V 10A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-220F
AOTF10T60P
DigiKey Part Number
AOTF10T60P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF10T60P
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220-3F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1595 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
43W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 5A, 10V