CTD427-50AC
DigiKey Part Number
620-CTD427-50AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD427-50AC
Description
EVAL BOARD FOR CT427
Detailed Description
CT427 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Sensitivity
20mV/A
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Box
Utilized IC / Part
CT427
Sensing Range
±50A