ACS724LMCTR-65AB-T
DigiKey Part Number
620-ACS724LMCTR-65AB-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS724LMCTR-65AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE 65A 16-SOIC
Detailed Description
Current Sensor 65A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Frequency
DC ~ 120kHz
Mfr
Linearity
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output
Analog Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
30.75mV/A