ACS724LLCTR-10AB-T
DigiKey Part Number
620-1719-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1719-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1719-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS724LLCTR-10AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 10A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
ACS724LLCTR-10AB-T Models
Category
Linearity
±1.5%
Mfr
Accuracy
±1%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
200mv/A
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
DC ~ 120kHz