ACS37002LLAATR-015B5
DigiKey Part Number
620-ACS37002LLAATR-015B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37002LLAATR-015B5
Description
CURRENT SENSOR HE 15A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 15A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Frequency
DC ~ 400kHz
Mfr
Linearity
±0.75%
Series
Voltage - Supply
3.15V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Response Time
2.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
16-SOIC
Sensitivity
19.8mV/A