A4402KLPTR-T
DigiKey Part Number
620-1462-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1462-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1462-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A4402KLPTR-T
Description
IC REG DL BUCK/LNR 2MHZ 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PMIC - Voltage Regulators - Linear Switching 2 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) 2MHz 16-eTSSOP-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A4402KLPTR-T Models
Category
w/LED Driver
No
Manufacturer
Allegro MicroSystems
w/Supervisor
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
w/Sequencer
Part Status
Active
Voltage - Supply
6V ~ 50V
Topology
Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Frequency - Switching
2MHz
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage/Current - Output 1
3.3V ~ 5V, 1A
Supplier Device Package
16-eTSSOP-EP
Voltage/Current - Output 2
1.8V ~ 3.3V, 250mA