RF20-01B-L-00-50-G-T/R
DigiKey Part Number
2057-RF20-01B-L-00-50-G-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-RF20-01B-L-00-50-G-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
2057-RF20-01B-L-00-50-G-T/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF20-01B-L-00-50-G-T/R
Description
CONN RF MCX SMT VERT 50OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Micro RF Connector Receptacle, Male Pin 50 Ohms Surface Mount Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF20-01B-L-00-50-G-T/R Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Fastening Type
Snap-On
Series
Frequency - Max
6 GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Ports
1
Part Status
Active
Center Contact Material
Copper Alloy
Connector Style
Center Contact Plating
Gold
Connector Type
Receptacle, Male Pin
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Shield Termination
Solder
Voltage Rating
60 V
Impedance
50 Ohms