DB25-SE-1-JS
DigiKey Part Number
2057-DB25-SE-1-JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SE-1-JS
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C