ASPI-8040S-390M-T
DigiKey Part Number
535-ASPI-8040S-390M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPI-8040S-390M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPI-8040S-390M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-8040S-390M-T
Description
FIXED IND 39UH 1.7A 107 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 107mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
ASPI-8040S-390M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.95A
DC Resistance (DCR)
107mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
7.8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)