ASPI-5040S-150M-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Abracon LLC
In Stock: 683
Datasheet
15 µH Shielded Wirewound Inductor 1.8 A 96mOhm Max Nonstandard
Tiny but Mighty 2.0
ASPI-5040S-150M-T
DigiKey Part Number
535-ASPI-5040S-150M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-5040S-150M-T
Description
FIXED IND 15UH 1.8A 96 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
96mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)